علیه مدیرمسئول روزنامه اطلاعات به دلیل انتشار عکس محمد خاتمی اعلام جرم شد

68

سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه در ایران علیه محمود دعایی، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، به دلیل انتشار عکس و سخنان محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، اعلام جرم کرد.

به گزارش میزان، خبرگزاری رسمی قوه قضاییه، سرپرست این دادسرا خواهان رسیدگی به این شکایت از طریق دادسرای ویژه روحانیت شده است.

خبرگزاری میزان به نقل از منبعی آگاه در قوه قضاییه نوشته که “دستور دادستان تهران در منع انتشار تصویر و اظهارات رئیس جمهور دوره اصلاحات کماکان به قوت خود باقی است و در صورت تخلف مطبوعات و رسانه‌های جمعی از دستور صادره طبق مقررات اقدام خواهد شد.”

روزنامه اطلاعات بخش‌هایی از گفت‌وگوی سردبیر روزنامه لبنانی “السفیر” با محمد خاتمی را در شماره دیروز خود (یکشنبه، ۱۵ آذر) با تیتر درشت “خاتمی: باید گفتگو کنیم” چاپ کرد.

اطلاعات در کنار کیهان یکی از دو رورنامه ایرانی است که مدیر مسئول آن را رهبر ایران منصوب می‌کند.

بیشتر بخوانید: تسلیت به محمد خاتمی، یک بام و دو هوا

محمود دعایی از روحانیون اصلاح‌طلب و عضو مجمع روحانیون مبارز است که به حکم آیت‎الله روح‌الله خمینی از سال ۱۳۵۹ سرپرست روزنامه اطلاعات بوده است.

پس از درگذشت آیت‌الله خمینی در سال ۱۳۶۸، آیت‌الله علی خامنه‎ای او را در سمت مدیر مسئول این روزنامه و نماینده ولی فقیه در موسسه اطلاعات ابقا کرد.

با آنکه ممنوعیت استفاده از نام آقای خاتمی و انتشار عکس او تا چند ماه پیش رسما اعلام نشده بود، عمده رسانه‌ها در ایران در مطالب خود از او فقط با عنوان “رئیس دولت اصلاحات” نام می‌برند.

در بهمن سال گذشته غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه به صراحت گفت که استفاده از نام و تصویر آقای خاتمی در رسانه‌ها منع قانونی دارد.

سال پیش سایت جماران وابسته به موسسه نشر آثار آیت‌الله خمینی پس از انتشار تصاویری از مراسم ختم خواهر محمد خاتمی برای مدتی از دسترس خارج شد و پس از حذف عکس‌ها دوباره قابل دسترس بود.

چهره‌های تندرو محافظه‌کار در ایران از محمد خاتمی در کنار مهدی کروبی و میرحسین موسوی از عنوان “فتنه‌گر” استفاده می‌کنند و بارها خواهان بازداشت او شده‌اند.

بدون نظر

لغو پاسخ