ترامپ خواستار منع ورود مسلمانان به آمریکا شد

31

در پی حمله مرگبار هفته پیش در کالیفرنیا، دونالد ترامپ نامزد انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه خواستار توقف “کامل” ورود مسلمانان به آمریکا شده است؛ اظهاراتی که با انتقاد کاخ سفید و بعضی از رقبای آقای ترامپ مواجه شد.

او گفت که نظرسنجی ها نشان دهنده “نفرت” مسلمانان از آمریکاست که می تواند آمریکا را به خطر اندازد.

او افزود که مرزها باید “تا زمانی که نمایندگان کشور ما دریابند مشکل چیست” بسته بماند.

کاخ سفید به سرعت در بیانیه ای از اظهارات آقای ترامپ انتقاد کرد و آن را “خلاف ارزش های جامعه آمریکا” و مغایر با منافع امنیتی کشور خواند.

هفته پیش یک زوج مسلمان که تصور می شود به افراط کشیده شده بودند در یک مجتمع بهزیستی در جنوب کالیفرنیا به روی کارمندان آتش گشودند و ۱۴ نفر را کشتند.

در بیانیه ای که آقای ترامپ روز دوشنبه در اختیار خبرنگاران گذاشت آمده است که داده های موسسات نظرسنجی مثل “مرکز سیاست امنیتی” نشان داده که شمار قابل توجهی از مسلمانان احساساتی آمیخته به نفرت از آمریکا دارند.

او گفت: “بدون مشاهده داده های نظرسنجی ها، بر همگان روشن است که این نفرت ورای فهم است. اینکه این نفرت از کجا می آید و چرا، باید مشخص شود.”

او افزود: “تا زمانی که نتوانسته ایم این مشکل و خطرات ناشی از آن را تعریف و درک کنیم، کشور ما نمی تواند قربانی حملات هولناک کسانی باشد که فقط به جهاد اعتقاد دارند، و از عقلانیت یا حرمت به جان افراد به دور هستند.”

سخنگوی آقای ترامپ در پاسخ به سوال نشریه “هیل” که آیا پیشنهاد او شامل مسلمانان آمریکایی است که هم اکنون در خارج به سر می برند، گفت:‌ “آقای ترامپ می گوید همه.”

بن کارسون رقیب آقای ترامپ در حزب جمهوری خواه به فاصله کوتاهی پس از آقای ترامپ گفت که همه بازدیدکنندگان از آمریکا باید “در دوران اقامت‌شان نام خود را ثبت کنند و تحت نظر باشند.”

اما سخنگوی او افزود:‌ “ما طرفدار برخورد گزینشی با مذهب افراد نیستیم و نخواهیم بود.”

لیندزی گراهام از دیگر نامزدهای رقابت های مقدماتی حزب جمهوری خواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، هم قطارانش را ترغیب کرد که اظهارات آقای ترامپ را محکوم کنند.

جب بوش فرماندار سابق فلوریدا گفت که آقای ترامپ “دچار اختلال مشاعر است.”

بدون نظر

لغو پاسخ