اف.بی.آی: مدرکی برای ارتباط عاملان کشتار کالیفرنیا با گروه‌های تروریستی نیافته‌‎ایم

60

جیمز کامی، رئیس پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی در آخرین گزارش خود به باراک اوباما گفته هنوز هیچ مدرکی مبنی بر این که سیدرضوان فاروق و تشفین مالک، مهاجمان کشتار سن برناردینو با گروه‌های تروریستی بزرگ ارتباط داشته‌اند، یافت نشده است.

رئیس اف.بی.آی همچنین گفته در حال بررسی گزارش‌ها در مورد “اعلام بیعت و وفاداری” تشفین مالک نسبت به ابوبکر البغدادی، رهبر داعش بروی شبکه اجتماعی فیسبوک است.

همزمان کاخ‌سفید اعلام کرده باراک اوباما، رئیس جمهوری، شامگاه روز یکشنبه (۶ دسامبر) در سخنان مهمی در ارتباط با این واقعه با مردم کشورش سخن خواهد گفت.

قرار است این سخنرانی به طور زنده از محل دفتر رسمی رئیس‌جمهوری پخش شود. دفتری که معمولا روسای جمهور آمریکا در مواقع بسیار حساس از آن برای پخش زنده استفاده می‌کنند به طوری که آقای اوباما در هفت سال گذشته تنها دو بار از این دفتر برای سخن گفتن با مردم آمریکا استفاده کرده است.

آخرین بار در سال ۲۰۱۰ بود که او پایان عملیات نظامی نیروهای آمریکایی در عراق را رسما از این دفتر اعلام کرد.

او همچنین امروز (شنبه ۵ دسامبر) گفت تیراندازی روز چهارشنبه گذشته در کالیفرنیا مردم کشورش را مرعوب نخواهد کرد.

آقای اوباما در سخنرانی هفتگی خود از رادیو گفت: “کاملا محتمل” است که زوج عامل تیراندازی سن برناردینو در جنوب کالیفرنیا به دلیل روی آوردن به افراط‌گرایی دست به این اقدام زده باشند.

پیشتر رادیوی اینترنتی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مهاجمان تیراندازی اخیر در جنوب کالیفرنیا را “دو نفر از پیروان دولت اسلامی” معرفی کرده بود.

رادیو البیان در بخش اخبار روزانه خود سید رضوان فاروق و تشفین مالک، زوج مهاجم کالیفرنیا را که بعد از کشتن ۱۴ نفر و زخمی کردن ۲۱ نفر دیگر به دست پلیس کشته شدند، “شهید” خوانده است.

با وجود این داعش مسئولیت طراحی و اجرای این حملات را بر عهده نگرفته است.

 سید رضوان فاروق و تشفین مالک، زوج مهاجم
سید رضوان فاروق و تشفین مالک، زوج مهاجم

به گزارش رویترز دیروز جمعه ۴ دسامبر یک سایت خبری هوادار داعش مهاجمان را از حامیان این گروه خوانده بود ولی به نظر می‌آید این اولین بار است که داعش، خود این ادعا را مطرح می‌کند.

با وجود این مسئولان می‌گویند هیچ سندی در دست نیست که نشان دهد این حمله به دستور یا با هدایت داعش انجام شده است.

روزنامه لس‌آنجلس تایمز به نقل از منابع خود در اف‌بی‌آی گزارش داده است که سید رضوان فاروق، مرد مهاجم، دست کم با دو گروه شبه‌نظامی در خارج از آمریکا، از جمله جبهه نصرت در سوریه ارتباط داشته است.

خانواده‌های مهاجمان می‌گویند از این که آنها دست به چنین کاری زده‌اند، به شدت شگفت‌زده‌اند.

بدون نظر

لغو پاسخ